בין עיצוב מנה לעיצוב אופנה

מפגש מרתק בין שף פרטי למעצבת אופנה,
על הדומה בחיפוש השראה ובתהליך היצירה בדרך לעיצוב קולקציה או עיצוב מנה.

קורס עיתונות אופנה בשנקר,  פרויקט גמר, מחפשת נושא לכתבה, שיהיה מעניין, מרגש, ורלוונטי. הרשת מוצפת בראיונות, סקירות, טרנדים, שבועות האופנה על מה אפשר לכתוב שיהיה מרענן וחדש?

אני מספרת לבן האמצעי שלי, עומר, שאני מחפשת נושא לכתבה לעבודת גמר – משהו בתחום הלייפסטייל, האופנה והביוטי. והוא, שף פרטי שמבשל ויוצר אוכל מהנשמה שואל: "למה שלא תכתבי על הקשר בין עיצוב מנה לעיצוב אופנה?"

ומכאן מתפתחת בייננו שיחה ארוכה ומרתקת על תהליך היצירה של מנות חדשות, על ההשראה וההשפעות, על חומרי גלם, צבעים וריחות ומיד אני מבינה שזהו!!! יש לי נושא לכתבה. זה ממש דומה, אפילו המושגים זהים…

אז עומר שלי – בן 26 והוא שף פרטי. האמת שהוא אהב לבשל עד בילדותו ולהתבונן על הנעשה במטבח אצלי ואצל הסבתא, וגם בצבא בהיותו קצין כמפקד מחלקה, הכין מידי פעם אוכל לחייליו.

אני מחליטה לפנות למעצבת אופנה שהיא גם בלוגרית בסלונה וגם מבינה דבר או שניים בעולם הלייפסטייל והעיצוב, האוכל והחיים הטובים, גבירה ולקוביץ.

אני כותבת לה הודעה, היא עונה שהיא בחופשה בתאילנד ומכאן מתגלגלת לה שיחה וירטואלית בה אני מסבירה מה אני רוצה… והיא? מיד נרתמת למשימה ומודיעה "מיד כשאני חוזרת קובעים פגישה."

גבירה פגשה את עומר ושותפו מתן לפני מספר חודשים, כשטיילה להנאתה עם חברה בשכונה בה ממוקם הסטודיו שלה, פלורנטין.

היא הסתקרנה לראות מה יש בבית עם הדלת הפתוחה הפונה לרחוב, נכנסה – ונשבתה בקסמיהם. עומר ומתן – Jamaha tlv , מארחים בביתם לארוחות שף משובחות וכך מצאה את עצמה גבירה מתארחת אצלם באירוע יומולדת לחברה טובה.


אז יש לי שף ויש לי מעצבת ונותר רק לקבוע פגישה.

הגענו לסטודיו של גבירה הממוקם בהוד השרון בצמוד לביתה. כבר בכניסה אתה מבין שאתה נמצא במקום שכולו השראה ואהבת אדם.

גבירה מארחת את לקוחותיה בחצר הסטודיו ובין מדידה למדידה, בין העצים ופריטי הווינטג' ותוך התעניינות בכל לקוחה או קניינית שמגיעה מגישה קפה משובח ומתפנה לשוחח אתנו.

כבר בכניסה אתה מבין שאתה נמצא במקום שכולו השראה ואהבת אדם. גבירה מארחת את לקוחותיה בחצר הסטודיו ובין מדידה למדידה, בין העצים ופריטי הווינטג' ותוך התעניינות בכל לקוחה או קניינית שמגיעה מגישה קפה משובח ומתפנה לשוחח אתנו.

מכאן מתפתחת בין עומר לגבירה שיחה מרתקת ואני מקשיבה וכותבת עומר שואל וגבירה עונה, גבירה מספרת ועומר מקשיב מרותק ויש מסקנות!!!

-" שנינו חושבים עונתי", עומר מציין. " אני בונה תפריט לפי עונות השנה, המנות שלי מושפעות ממזג האוויר בדיוק כמו שאת, כמעצבת אופנה מתכננת קולקציה לחורף או קיץ.

-"נכון" עונה גבירה, " גם להשפעת הסביבה יש חשיבות אצל שנינו. אני מושפעת מהשטח, טיולים, נופים, אנשים שפוגשים בדרך" ושניהם מבינים בדיוק על מה הם מדברים.

"עומר, איפה למדת? " שואלת גבירה ,"לא למדתי במקום מסודר, אני  קצין שריון שהתחיל מסלול ארוך הוחתם לקבע ובדרך הרגשתי שהלב שלי במקום אחר".. לקחתי חופשה ארוכה נסעתי לטייל והלכתי אחרי הלב, פניתי לתחום הקולינרי ומצאתי את עצמי עובד ומתפתח במטבחים הטובים ביותר בתל אביב.

גבירה מזדהה עם כל מילה, "כשאדם יוצר והיצירה בדמו , לא הלימודים המסודרים יעיפו אותו גבוה אלא התשוקה והחשיבה מחוץ לקופסא שבאה עם הכישרון והיא מספרת "תמיד ידעתי שאני רוצה להיות מעצבת אופנה, עוד בגיל הנעורים התחלתי לתפור ולמרות שאת כל חלומותיי ותכניותיי כוונו לשם, בבואי להתקבל ללימודי עיצוב בשנקר, נדחתי.

אבל כשאוהבים את מה שעושים דלת שנסגרת לא סוגרת את החלום ובסופו של דבר גבירה הגשימה את חלומה , פתיחת חנות מעצבים וייצור קולקציות משלה, שהיום נמכרות בחנויות שלה וכן בחנויות בוטיק ברחבי הארץ.

"הזיכרונות החזקים ביותר של אדם נצרבים בטעמים, בריחות ובצלילים שהוא חווה במהלך חייו", ככה אומרים ב jamaha tlv

ועומר וגבירה מדברים על ההשפעה שיש אצל שניהם לחומרי הגלם. גבירה מספרת "כמעצבת אופנה אני מושפעת מסוג הבד ותכונותיו שישפיעו על הפריט והגזרה שאעצב , נופל לידי משלוח של בד אני נוגעת בו מלטפת ומיד יודעת מה אני רוצה לעצב ממנו..

ועומר מספר, "גם כשיש תפריט אני  יוצא לשוק רואה מה יש בדוכנים, נוגע, מריח, מרגיש ומלקט את חומרי הגלם שישפיעו על המנה אותהאבשל."

לא פעם חומרי הגלם משנים את התוכניות שהיו לי לבשל…

שניהם עובדים מהבית ועומר שואל : "כשיש לך פתאום רעיון באמצע הלילה מה את עושה? " מה זאת אומרת? " גבירה עונה, "אני קמה באמצע הלילה ומתיישבת ליד מכונת התפירה, או ליד החרוזים וחומרי הגלם לתכשיטים שאני מעצבת"

עומר מספר "כשמבזיק לי רעיון אני קם גם בשלוש בלילה למטבח, כותב, רוקח ומנסה , זה יתרון גדול לעבוד בבית.

היצירה מהבית, במקום הכי אינטימי וקרוב ללב מאפיינת את שניהם, והם מדברים על כך שגם בעצוב אופנה וגם בעיצוב מנה הכול מתחיל ונגמר באהבת אדם, היא אוהבת להלביש נשים לגרום להן להרגיש טוב הוא אוהב להאכיל אנשים לגרום להם להתרגש ולשמוח.

הוא בונה תפריט " פיקס מניו" (fix menu) ממנת הפתיחה דרך העיקרית ועד הקינוח (ארוחת שף כוללת לעיתים 9 מנות) .עומר מסביר – "יש שלמות וסינרגיה בין המנות, כשאני חושב על מנה ראשונה אני חושב על כל התפריט עד הקינוח והמנות ביניים (מרענן חיך)"..

וגבירה מסבירה שהיא  בונה " טוטל לוק" (total look) "כשלקוחה נכנסת אליי היא יכולה להיות בטוחה שתמצא את עצמה לבושה מתחתית לחצאית ועד לשרשרת והמראה יהיה מראה מושלם".

ולא יכולתי שלא לשאול אותם על העידן הנוכחי בו שולטות הרשתות החברתיות. גם כאן תשובותיהם דומות:

עומר – "היום בעידן הרשתות המהירות, הדיגיטליות וטרנד העלאת צילומים לרשת, כשאני חושב על מנה אני לא חושב איך היא תצטלם אלא על איך היא תאכל איך הלקוח שלי יתמוגג מהטעם".

שניהם מסכמים שכשהם חושבים על מנה או בגד הם לא חושבים על איך זה יופיע בתמונה שניהם רוצים לשמח, לרגש לקרב ולספק לקהל שלהם חוויה בלתי נשכחת .

10 מחשבות על “בין עיצוב מנה לעיצוב אופנה”

 1. ווואווו את פשוט נהדרת,
  זכיתי להכיר אושיית אופנה שיש בה הרבה תעוזה ותשוקה לאופנה,
  מהרגע שנכנסת לסטודיו ושלפת את המכנס הכי צבעוני שהגיע איתי מסלוניקי התבוננתי בך מהצד ראיתי את השילובים שעשית,
  פייר היה לי דה זה וו עם המנות המקוריות שזכיתי לראות את עומר ומתן מצלחתים. אין ספק שיש כאן כישרון ותשוקה ליצירה בבית

  הגב
  • תודה רבה גבירה מקסימה,
   ואני מרגישה שזכיתי להכיר אישה מדהימה מלאה כרימון
   בטוב באהבת אדם ובכשרון ענק
   תודה על הפרגון והנתינה
   את אלופה!

   הגב
 2. וואוו, פוסט פיגוז . כתבת מדהים ורד
  אם זו ההתחלה זה הולך להיות מעולה ביג טיים

  הגב
 3. היי ורד, נהנתי ממש!
  ניתן לראות שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ ושהבן שלך שאב המון מהמקום שבו הוא גדל והתחנך.

  נהנתי מאוד לקרוא את הבלוג ומחכה לעוד כתבות מעניינות בבלוג של סבתוש!

  הגב
  • תודה אסף יקר על הפרגון ,איזה כיף לשמוע.
   מקווה מאוד להמשיך ולעניין

   הגב
 4. ראיון מקסים, שההובלה שלך ורד מורגשת בין המילים והרגעים. ואני שמחה, שאני מכירה את כל המשולש האנושי הזה, כל אחד ואחת בדרך שונה ומבורכת. בהצלחה לכולכם 🥰

  הגב
 5. כל כך נכון , הקישור הזה של אוכל ואופנה , אנחנו עושים את זה באוטומט כשמארחים דואגים לעצב את השולחן וצורת ההגשה
  אהבתי מאוד את הכתבה

  הגב

כתוב/כתבי תגובה